Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, którego tegoroczne hasło, to „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka” Za powszechnym prawem rodzi się także potrzeba dostępności i możliwości korzystania z działań na rzecz profilaktyki zdrowia. Wraz ze wzrostem tempa życia, stresu, natłoku informacji, społecznego izolowania się ludzi w domach itp. rośnie także potrzeba adaptacji w zmieniającej się rzeczywistości. Nie zawsze jest to łatwe i coraz częściej prowadzi do obniżenia nastroju, chwiejności emocjonalnej, utraty radości życia, braku nadziei, zaburzeń snu, apetytu, czy chorób psychicznych.

Edukacja, wsparcie i leczenie to niezbędne elementy, które muszą być dostępne dla każdego na równi, bez przeszkód, w atmosferze życzliwości i zrozumienia. Jako placówka wychodzimy naprzeciw tym potrzebom, świadcząc już od 73 lat specjalistyczną, bezpłatną opiekę psychiatryczną i psychoterapeutyczną dla osób dorosłych. Rozwijając swoją działalność leczniczą utworzyliśmy Centrum Zdrowia Psychicznego, które ma na celu nie tylko leczyć, ale także edukować w zakresie higieny zdrowia psychicznego. Zgłaszające się do nas osoby doświadczające kryzysu psychicznego mogą uzyskać profesjonalną pomoc. W ramach Centrum jesteśmy aktywni zarówno w Poradni Zdrowia Psychicznego, jak  i w środowisku, gdzie świadczymy profesjonalną pomoc czynną w miejscu zamieszkania Pacjenta. Pomoc czynna, to aktywne i zorganizowane postępowanie zespołu terapeutycznego, mające na celu przywrócenie, bądź poprawę stanu zdrowia psychicznego i funkcjonowania społecznego Pacjentów oraz ułatwienia im samodzielnego życia w środowisku.

Jesteśmy dla Państwa dostępni i zachęcamy do skorzystania z prawa każdego człowieka, jakim jest zdrowie i dobrostan psychiczny.

Koordynator Centrum Zdrowia Psychicznego

przy Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim

Szpitalu Psychiatrycznym

w Radecznicy

Anna Włosek

Odsłony: 224